Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Austria
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Austria

Buna ziua,

Am primit o amenda de circulatie pentru depasirea vitezei in Austria prin posta, fara confirmare de primire. Din cate am citit, aceasta ar fi trebuit sa ajunga prin confirmare de primire si cu continut declarat, iar daca nu o primesc in 2 luni de la savarsirea faptei se prescrie. Eu am gasit-o pur si simplu in cutia postala. Si noroc ca m-am uitat, de obicei nu o verific. Este ok sa o ignor daca nu am semnat nicaieri pentru primirea ei?
Nu ma poate ajuta nimeni in acest caz?