avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu

in conditiile in care o persoana iese la pensie in luna mai si a beneficiat de tot concediul de odihna aferent anului respectiv trebuie sa restituie contravaloarea diferentelor de zile de concediu sau este legal sa fie efectuat in totalitate ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:13, 15 Iunie 2016
In principiu, ar trebui sa restituie cota-parte din indemnizatia primita si aferenta zilelor de CO luate in plus.

Insa sunt angajatori care in Reg.Intern au prevazut anumite situatii in care nu se mai restituie asa ceva.
un art. de lege in acest sens, va rog!
Art. 256 C.mun.
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire indemnizatie concediu tiberiucezar tiberiucezar BUNA ZIUA In cazul in care am beneficiat de concediu de odihna mai mult decat in conformitate cu timpul lucrat, deci in avans si parasesc firma trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. avem urmatoarea situatie: un angajat si-a dat demisia ... adelaioanamoldovan adelaioanamoldovan Buna ziua. Avem urmatoarea situatie: Un angajat si-a dat demisia imediat ce firma si-a reluat activitatea ( in perioada martie-iunie toti salariatii au fost ... (vezi toată discuția)
Efectele falimentului mihaizet mihaizet Mi-am efectuat concediul pe anul in curs inca din luna martie, integral. Societatea la care lucrez a fost declarata in faliment si urmeaza sa facem uz de ... (vezi toată discuția)