Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu

in conditiile in care o persoana iese la pensie in luna mai si a beneficiat de tot concediul de odihna aferent anului respectiv trebuie sa restituie contravaloarea diferentelor de zile de concediu sau este legal sa fie efectuat in totalitate ?
In principiu, ar trebui sa restituie cota-parte din indemnizatia primita si aferenta zilelor de CO luate in plus.

Insa sunt angajatori care in Reg.Intern au prevazut anumite situatii in care nu se mai restituie asa ceva.
un art. de lege in acest sens, va rog!
Art. 256 C.mun.
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
....