Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Avem urmatoarea situatie: Un angajat si-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Avem urmatoarea situatie: Un angajat si-a dat demisia ...

Buna ziua.
Avem urmatoarea situatie:
Un angajat si-a dat demisia imediat ce firma si-a reluat activitatea ( in perioada martie-iunie toti salariatii au fost in somaj tehnic)
Angajatul demisionar a beneficiat in luna ianuarie de concediu de odihna pontat si platit , aferent anului 2020.
Firma are dreptul sa ceara angajatului sa restituie banii pe concediul de odihna? Cum trebuie procedat?
Firma are dreptul sa ceara angajatului sa restituie cota-parte din indemnizatia de concediul de odihna aferente zilelor de CO luate in plus.

C.mun.
Art. 256
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
....

Modalitatea de recuperare a sumelor de bani încasate necuvenit se realizează prin acordul părţilor sau prin isntanta de judecata.