Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Documentaţie inchiriere boxa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Documentaţie inchiriere boxa

Cu documente legale trebuie întocmite în vederea închirierii unei

spălători, boxe, etc, aflate în proprietatea unei Asociaţi de Proprietari.

Pentru sumele încasate de Asociaţie se plăteşte înpozit?
Asociatia nu are proprietati.
Spalatoriile, boxele sunt proprietatea comuna a proprietarilor, a tuturor.

Cu asociatia de proprietari trebuie sa faceti un contract de inchiriere in care se precizeaza suma pe care o plateste cel ce inchiriaza asociatiei, chirie care intra intr-un fond de chirii si are regimul unui fond de reparatii. Din acesti bani se fac reparatii, intretinerea sau modernizarea proprietatii comune si nu se plateste impozit.