Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu de odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu de odihna

Buna ziua! Concediul de odihna se calculeaza in functie de salarul brut sau net?
ex. daca am salar minim pe economie si trebuie sa iau banii pe concediu din aug.2015-iulie 2016 inclusiv 12 luni cum se face calculul???
Va multumesc anticipat!!!
cristinasova, utilizator
Art. 150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

In speta, se ia in considerare salariul brut.
Se poate va rog sa faceti calculul concret dupa datele date??? Va multumesc!!!
1. Cand doriti sa va luati CO si cate zile?

2. Cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m. ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
in cim sunt specificate 20 zile de concediu, ultimul concediu l-am avut in iulie 2015, in august revenind la munca, vreau sa-mi iau concediu de la 01.08.2016 tot concediul, specific ca beneficiez de salarul minim din august 2015 pana in prezent fara alte sporuri, va rog sa-mi faceti cat mai simplu un calcul din care sa inteleg cum se calculeaza plata concediului. Va multumesc fff mult!!!
Calcul indemnizatie CO:
luna iulie 2016 - 21 zile lucratoare - venit brut = 1250 lei
luna iunie 2016 - 21 zile lucratoare - venit brut = 1250 lei
luna mai 2016 - 21 zile lucratoare - venit brut = 1250 lei
Total 3 luni anterioare: 63 zile lucratoare - venit brut = 3750 lei
media zilnica = 3750 : 63 = 59,52 lei/zi

calcul medie in luna august: 1250 lei : 22 zile lucratoare = 56,81 lei

Intrucat prima medie este mai mare, cu aceasta se calculeaza indemnizatia de CO.

FLUTURAS august 2016
Salariu incadrare = 1250
Total zile lucratoare/luna = 22

Lucrat 2 zile = 1250/22 x 2 = 114
Concediu de odihna 20 zile = 20 x 59,52 = 1190
Venit Brut = 114 + 1190 = 1304
CAS = 1304 x 10,5% = 137
Somaj = 1304 x 0,5% = 7
CASS = 1304 x 5,5% = 72
Venit Net = 1088
Deducere personala 0 pers.= 300
Tichete de masa = 0
Venit baza calcul impozit = 1088 - 300 = 788
Impozit 16% = 788 x 16% = 126
Salariu net lunar = 1088 - 126 = 962