Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediu

buna ziua, domnule avocat!

va rog sa ma ajutati in vederea rezolvarii unei probleme.
am lucrat la un magazin alimentar, ca vanzatoare de pe 24.10.2014 pana la 07.07.2016 (adica mai am 2 zile din preaviz in urma demisiei mele). va rog sa imi spuneti cate zile de concediu are sa imi plateasca sefa mea, si cu ce suma? va multumesc anticipat!
mentionez ca am avut 15 zile c.o in iulie 2015 doar atat.
avem salariul 1200 lei in mana, lucram 2 zile si 2 suntem libere, adica lucram 15 zile pe luna cate 12 ore pe zi, iar in weekend 13 ore pe zi. insemnand ca ne plateste 80 lei ziua de lucru, respectiv si cea de concediu odihna, fiind 100%.
nu am beneficiat de nici un concediu medical, nici concediu fara plata.
va rog sa ma ajutati in efectuarea acestor calcule, intrucat socotelile mele sunt in contradictoriu cu ale sefei, sa vad unde e greseala,
mii de multumiri, din adancul sufletului!
numai bine va doresc si o zi minunata!

Cate zile de CO aveati stipulat in c.i.m. ?
21 zile
Perioada lucrata : 24.10.2014 pana la 07.07.2016
Durata Co : 21 zile lucratoare pe an

Astfel:
pentru perioada lucrata in 2014 : 4 zile lucratoare

pentru 2015: 21 zile lucratoare

pentru 2016 : 11 zile lucratoare

In speta, aveti dreptul la 36 zile lucratoare de CO pentru perioada lucrata.
multumesc frumos! asa imi daduse si mie, am zis in mare fara prea multe rotunjiri, 35 zile -15 epuizate anul trecut. au ramas 20 zile. iar ca baza de calcul. cum se socotesc banii??? 1200 lunar. 80 lei/zi. plata concediului cat ar fi pt cele 20 zile?? mii de multumiri pt ajutor si pt timpul acordat
Art.150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
.....