Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decont transport combustibil in interes de servici
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decont transport combustibil in interes de servici

Buna ziua,

Daca unul dintre angajati foloseste masina in interes de serviciu, pentru deplasari in tara, in ce conditii se face decontara combustibilului si a reparatiilor masinii?
Din enunt nu reiese daca masina este a angajatului sau a firmei si nici daca este vorba de un automobil cu masa sub 3500 kg.

O sa presupun ca e vorba de un autoturism, proprietatea firmei. Deducerea cheltuielilor (combustibil, reparatii, asigurare, rovigneta etc.) si a TVA se face in proportie de 50%.