Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA- achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA- achizitie intracomunitara

Buna ziua. Ma confrut cu urmatoarea situatie. In luna mai 2018 sociatatea a facut o achizitie intracomunitara (autoutilitara de 3500 capacitate cilindrica). La vremea respectiva administratorul a zis ca o foloseste doar in interesul firmei, asa ca am dedus in totalitate tva-ul (taxare inversa) urmand ca dansul sa imi faca in fiecare luna foi de parcurs. Problema este ca din foile de parcurs facute nu prea reiese ca autoutilitara este folosita doar in interesul firmei, adica nr de kilometri finali de la ultima foaie de parcurs nu este acelasi cu nr de kilometri de la care se porneste pe urmatoarea foaie de parcurs, chiar mai mult, incet, incet a renuntat sa le mai faca si pe astea. Cum ma sfatuiti sa fac acum, la aproape un an, pentru ai deduce doar 50% tva-ul la achizitia masinii?
In primul rand trebuie sa vedeti cat este masa totala maxima autorizata. Daca aceasta depaseste 3.500 kg lasati lucrurile asa, nu faceti nimic. Daca aceasta masa este sub 3.500 kg, stornati acum 50% din tva-ul dedus. (635=4426 cu 50% din tva dedus ). Alta solutie nu cred ca exista.
Masa totala maxima autorizata este 3500 kg. Am scris eu gresit, capacitate cilindrica.
Asta inseamna ca suntem in cazul in care masa totala nu depaseste 3.500 kg !. Nu vad alta solutie decat sa stornati acum 50% din tva-ul dedus in mai 2018.