avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DEPORTATI IN URSS
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DEPORTATI IN URSS

Buna ziua va rog un sfat familia mea au fost deportati in urss inpreuna cu bunici exista vreo lege prezenta pt actiona in istanta pt despagubiri banesti ? va multumesc
Cel mai recent răspuns: paris50paris , utilizator 07:39, 6 Iulie 2016
Da, exista o lege.
Va multumesc da ca se poate sa mi scieti art.la care pot fi incadrat ca mostenitor acestei legi va mutumesc cu respect
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iunie 2016
paris50paris, utilizator
Se mai poate da un raspuns ? Va multumesc
Decretul-lege nr. 118 din 30 martie 1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri si
Legea nr. 221 din 2 iunie 2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsurile administrative asimilate acestora, pronunţate în perioada 6 martie 1945 -22 decembrie 1989.
Va multumesc cu mult respect pt.raspuns Va rog sa ma lamuriti da ca se poate ? Parinti mei au fost deportati in urss la varsta de 6-7 ani in 1942 in preuna cu bunici sa nt mostenitorul lor de gradul 1 si 2 la intoarcerea lor au mai fost stramutati parinti mei cu domiciliu obligatoriu in baragan in 1951 inpreuna cu un fiu de varsta de 1 an la o luna in tinpul dizlocarii fratele a decedat detin acte justificative Va rog cu mul respect sa ma lamuriti se poate deschide actiune in istanta in baza legi 221 din 2009 ? sau in baza legi 118 din 1990 pt.despagubiri banesti ? Va astept sfatul Va multumsc .
Ultima modificare: Luni, 20 Iunie 2016
paris50paris, utilizator

Alte discuții în legătură

Camera deputatilor adresa nr.111/2016 din 29.martie.2016 paris50paris paris50paris Buna ziua da ca se poate sa mi expice si mie cineva in legatura cu camera deputatilor daca sa dat aviz farvorabil pt despagubiri banetii ? Familia mea a fost ... (vezi toată discuția)
Legea nr.221/2009 ? paris50paris paris50paris Va rog un raspuns se poate deshide procese pt.despagubiri banesti 2016 in baza legi 221/2009 ? mai multe detalii Va mutumesc (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 a intrat in vigoare pentru 2015 ? petreica petreica cu rugamintea da ca stie cineva de legea 221/2009 da ca a intrat an vigoare pt 2015 ? astept raspuns va multumesc (vezi toată discuția)