Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua contracte de munca

Buna ziua, o persoana are 2 contracte de munca, unul la stat(8 ore/zi)si altul (de 2 ore/zi) la privat.Concediul de odihna cum se calculeaza, ambele perioade de concediu trebuie sa coincida, de la job-ul 2 nu va avea niciodata concediu separat, in alta perioada, cum se procedeaza?

Multumesc anticipat pt raspuns
lexx1769@yahoo.com, utilizator
Sunt doua posibilitati:
- fie isi ia CO in aceeasi perioada de la ambele locuri de munca

- fie isi ia CO de la un loc de munca si de la celalalt CFP.

Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare, indiferent de timpul de munca mentionat in c.i.m. - norma intreaga sau timp partial.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos pentru raspuns :)