Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie si reangajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie si reangajare

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:

In luna martie a acestui an am fost angajata cu contract de munca pentru o perioada de 4 zile,dupa acest interval eu mi-am dat demisia ( fiind in per de proba), ma intereaseaza daca din punct de vedere legal trebuie sa mentionez urmatorului angajator de acest interval.Are cum sa depisteze daca eu nu il informez?
Nu aveti obligatia legala de a anunta un viitor angajator despre o astfel de situatie .

Potrivit art.29 alin.4 C.mun., angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.
.......dar la angajare ti se solicita fisa de lichidare de la locul de munca anterior,asta inseamna ca eu voi duce documentele de la ante penultimul loc de munca.

Ingrijorarea mea este ca daca la ultimul loc de munca ( cel la care am stat 4 zile) am inregistrat venituri si acum duc documentele de la antepenultimul loc de munca,viitorul angajator va afla ca nu am fost tocmai ''sincera '' cu acesta.

Poate afla?
Angajatorul nu are cum sa afle de fostii dvs angajatori decat daca : ii spuneti dvs unde ati lucrat , va solicita adeverinte de vechime pentru a va calcula sporul de vechime etc.

Un angajator nu are acces la REVISAL decat pentru propii lui salariati.
Cornel Vasile, Consilier juridic