Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Conversie credit ipotecar din euro in lei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Conversie credit ipotecar din euro in lei

Buna ziua,
am un credit ipotecar in euro contractat in anul 2007 de la ING. Pot sa solicit bancii conversia acestuia in RON ? Daca da, la ce curs se face conversia ?

Multumesc.
Dacă conveniți cu banca, se poate face conversia. Conversia ar trebui să se facă la cursul BNR, așa cum se procedează la unele bănci.
Sfatul meu este să întrebați la bancă exact care sunt cheltuielile. Oricum, dacă banca este de acord cu conversia, vi se va propune un contract ce conține toate mențiunile (condiții, curs, dobândă etc), pe care, după ce îl studiați, îl puteți accepta sau nu.