Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune loc de veci

tatal meu a decedar acum 4 ani ,in urma lui ,sotia a lui ,a luat foarte multe din asa ,plus masina ,nu am avut pretentie la nimic decat la locul de veci ,deoarece acolo este inmormantat si bunicul meu .Cum as putea sa o determin sa mi-l doneze ? de ce trebuie sa isi insuseasca ceva ce nu este al ei ?Acel loc de veci a fost cumparat de al doilea sot al bunicii mele in anii 70 ,revenindu I la tat adupa moartea bunicii ...se poate face ceva ?
Sa clarificam lucrurile
Titlul topicului vizeaza institutia concesiunii
Concesiunea= Convenție prin care o persoană (fizică sau juridică) dobândește dreptul de a exploata anumite servicii publice sau anumite bunuri ale statului, în schimbul unor beneficii care revin acestuia din urmă.

Dreptul de concesiune permite beneficiarului sa foloseasca in cazul dv locul de veci care apartine statului anumita perioada contractual asumata de catre parti
Daca este vorba despre loc de inhumare detinut in temeiul unui contract de concesiune ,nu poate fi pusa in discutie calitatea de proprietar dupa cum sustineti prin Acel loc de veci a fost cumparat de al doilea sot al bunicii mele
Daca este vorba despre loc de inhumare pentru care exista titlu de propriate ,acesta va intra in masa succesorala
Daca este loc de inhumare detinut in baza unui contract de concesiune,fiecare administratie de cimitir prin regulament de ordine interioara decide modalitatea de preluare a acestora de catre rude/apartinatori ai titularului contractului de concesiune
@ PAULAStoica

Dupa decesul tatalui , nu s-a dezbatut succesiunea?