Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... loc de veci- cedare, concesiune, donatie....
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

loc de veci- cedare, concesiune, donatie....

Buna ziua

Acum 8 ani am inmormantat tatal intr-un loc de veci al unei cunostinte care este mostenitoarea gropii respective.
Acum dupa atata timp vreau sa facem niste acte pe numele meu deoarece in tot acest timp eu am achitat totul la cimitir.
As vrea sa stiu ce act ar trebui sa fac la notar ca eu sa fiu indreptatita?
Initial este necesar sa verificati si sa va edificati asupra calitatii rudei asupra locului de inhumare,trebuie analizat documentul emis de catre administratia cimitirului,in baza caruia ruda dv utilizeaza locul de inhumare
In special in cimitirile urbane ,administratiile acestora permit utilizarea locurilor de inhumare in baza contractelor de concesiune incheiate pe diferite perioade de timp
Fiecare administratie de cimitir prin regulamentul de ordine interioara dispune modalltatea de preluare loc de inhumare de catre rudele sau apartinatorii titularilor dreptului de folosinta
Sunt cimitire cu regim inchis unde nu este permisa tranzmiterea dreptului de folosinta intre titular si rude/apartinatori
Sunt alte cimitire unde rudele sau apartinatorii titularilor dreptului de folosinta pot prelua dreptul de folosinta prin incheierea de nou contract de concesiune
In speta dv ,clarificati statutul juridic al locului de inhumare fie cu ruda dv fie cu administratia cimitirului
Multumesc pentru raspuns.
Persoana( nu imi este ruda) care mi-a oferit dreptul de a-l inmormanta pe tatal meu este mostenitoarea locului de veci.Locul de veci a fost al bunicii persoanei pentru care are certificat de mostenitor.
Intrebarea era: Vrem sa facem un act pe locul de veci in care a fost inmormantat tatal meu, dar nu stiu ce act sa incheiem la notar..donatie, cedare, transmisiune....
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
m-ar interesa si pe mine, cum s-a rezolvat aceasta situatie!!!!
Buna ziua, ma aflu intr-o situatie relativ similara, daca ati rezolvat, imi spuneti, va rog, ce act trebuie facut? Mulțumesc!

alexandru andra a scris:

Multumesc pentru raspuns.
Persoana( nu imi este ruda) care mi-a oferit dreptul de a-l inmormanta pe tatal meu este mostenitoarea locului de veci.Locul de veci a fost al bunicii persoanei pentru care are certificat de mostenitor.
Intrebarea era: Vrem sa facem un act pe locul de veci in care a fost inmormantat tatal meu, dar nu stiu ce act sa incheiem la notar..donatie, cedare, transmisiune....