avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ordonanţa de urgenţă nr. 19/2006 privind utilizarea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ordonanţa de urgenţă nr. 19/2006 privind utilizarea plajei Mării Negre

Buna ziua!
In contextul legii se precizeaza in mod expres interzicerea accesului pe plaje cu animale si autovehicule dar la partea de sanctiuni exprimarea difera
1)k) circulaţia sau staţionarea autovehiculelor pe plajă, cu excepţia celor care asigură intervenţii operative şi a utilajelor de întreţinere a plajelor;
pe cand la la propietari de animale se face o diferenta..
2)m) permiterea accesului cu animale pe plajă, cu excepţia câinilor din dotarea Ministerului Administraţiei şi Internelor şi a câinilor utilitari ai persoanelor cu dizabilităţi;
permiterea accesului in contextul accestra se refera la ,,a permite accesul"..fata de ,accesul sau patrunderea cu animale pe plaje
In acest context si tinand cont de litera legi nu cumva sanctiunea contraventionala se refera la administratorul plajei
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 13:09, 18 Iunie 2016
Sanctiunea contraventionala se refera la administratorul plajei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dura lex... ContSters184021 ContSters184021 Consiliul local Timisoara, printre altele, in HCL nr. 371/2007, art.21, lit.n) a decis ca politistul local (ex-comunitar) sa sanctioneze contraventional ... (vezi toată discuția)
Politia comunitara poate sa te amendeze la circulatie motriuc_radu motriuc_radu Buna . Astazi am intrat pe interzis cu masina in botosani . Politia comunitara are dreptul sa i-mi dea amenda sau numai politia circulatiei ? (vezi toată discuția)
Amenda circulatie dmdaniel dmdaniel Buna ziua! Va rog, am si eu o nelamurire: Am inteles ca exista sau va fi propusa o lege prin care orice politist, chiar daca nu e de la circulatie, te ... (vezi toată discuția)