Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

buna ziua am o intrebare ..se poate concedia o persoana la o zi la alta pe motiv ca nu se poate comunica cu el.....mai exact prietenul meu soferi de tir a fost concediat la o zi la alta pe acest motiv ....o alta intrebare a mea e ce drepturi are prietenul meu? indemnizatie poate primi? cu respect astept raspunsul
1. Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.

2. In afara de dreptul de a contesta decizia de incetarea a c.i.m., despre alte drepturi nu avem cum sa discutam, intrucat nu stim cu ce articol a incetat c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic