Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale IMPOZIT CLADIRI SI TERENURI
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

IMPOZIT CLADIRI SI TERENURI

A SOSIT PE NUMELE LUI TATA O POPRIRE PE CONT CA AR AVEA DE PLATA O SUMA - IMPOZIT LA PRIMARIE. EL NU ARE ROL DECAT PE O MASINA SI 50 METRI PATRATI PE CARE EXISTA O CAMERA COTATA CA ANEXA CRED. IMPOZITUL PE CARE IL ARE DE PLATIT ESTE IMPARTIT PE TEREN INTRAVILAN, EXTRAVILAN, CLADIRI, MASINA. EI SINT MAI MULTI FRATI, NU S A FACUT TAXA DE SUCCESIUNE CRED CA I S AU CALCULAT LUI TOATE PAMINTURILE. CUM SA PROCEDEZE IN CAZUL ASTA?
DACA O PERSOANA ESTE HANDICAPATA CU GRAD PERMANENT PLATESTE IMPOZIT?
Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

Astfel, incepand de la 01 ianuarie 2007, persoanele cu handicap vor beneficia de plata drepturilor ce li se cuvin, dupa cum urmeza:

Persoanele adulte cu handicap GRAV
1.indemnizatie lunara indiferent de venituri in cuantum de 179 RON;
2.Buget personal complementar indiferent de venituri in cuantum de 80 RON;
3.Dreptul de optiune intre asistent personal si indemnizatia de insotitor;
4.Gratuitate pe toate liniile de transport urban cu mijloace de transport in comun de suprafata si cu metroul;
5.Gratuitatea transportului interurban in limita a 12 calatorii/an;
6.Scutire de impozit pe veniturile din salariu;
7.Scutire la plata impozitului pe cladire si teren;
Persoanele adulte cu handicap ACCENTUAT
1.indemnizatie lunara indiferent de venituri in cuantum de 147 RON;
2.Buget personal complementar indiferent de venituri in cuantum de 60 RON;
3.Gratuitate pe toate liniile de transport urban cu mijloace de transport in comun de suprafata si cu metroul;
4.Gratuitatea transportului interurban in limita a 6 calatorii/an;
5.Scutire de impozit pe veniturile din salariu;
6.Scutire la plata impozitului pe cladire si teren;
Persoanele adulte cu handicap MEDIU
1.Buget personal complementar indiferent de venituri in cuantum de 30 RON;
Copiii cu handicap GRAV
1.alocatie de stat majorata cu 100%;
2.Buget personal complementar indiferent de venituri in cuantum de 80 RON;
3.Dreptul de optiune intre asistent personal si indemnizatia de insotitor;
4.Gratuitate pe toate liniile de transport urban cu mijloace de transport in comun de suprafata si cu metroul;
5.Gratuitatea transportului interurban in limita a 12 calatorii/an;
6.Scutire de impozit pe veniturile din salariu;
7.Scutire la plata impozitului pe cladire si teren;
Copiii cu handicap ACCENTUAT
1.alocatie de stat majorata cu 100%;
2.Buget personal complementar indiferent de venituri in cuantum de 60 RON;
3.Gratuitate pe toate liniile de transport urban cu mijloace de transport in comun de suprafata si cu metroul;
4.Gratuitatea transportului interurban in limita a 6 calatorii/an;
5.Scutire de impozit pe veniturile din salariu;
6.Scutire la plata impozitului pe cladire si teren;
Copiii cu handicap MEDIU
1.alocatie de stat majorata cu 100%;
2.buget personal complementar indiferent de venituri in cuantum de 30 RON;
Copiii cu handicap de tip HIV/SIDA beneficiaza de o alocatie lunara de hrana calculata pe baza alocatiei zilnice de hrana stabilite pentru consumurile colective din unitatile sanitare publice.

O alta noutate se refera la adultul cu handicap GRAV sau ACCENTUAT care nu dispune de spatiu de locuit, nu realizeaza venituri sau realizeaza venituri de pana la nivelul salariului mediu pe economie beneficiaza de asistent personal profesionist.

Asistentul personal profesionist este persoana fizica atestata care asigura la domiciliul sau ingrijirea si protectia adultului cu handicap grav sau accentuat aflat in situatia expusa mai sus