Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inlocuire sanctiune amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inlocuire sanctiune amenda

daca intr-o plangere am solicitat inlocuirea amenzii (ce a fost aplicata in cuantumul maxim prevazut de lege) cu sanctiunea avertismentului, instanta in virtutea rolului activ poate dispune respingerea acestei cereri si aplicarea unei amenzi in cuantumul minim prevazut de lege?
Multumesc.
Instanta nu poate judeca decat capetele de cerere adresate de catre cel care a formulat plangerea contraventionala
Dacă instanța va considera că fapta nu are un pericol social deosebit, se va pronunța în sensul înlocuirii sancțiunii amenzii cu sancțiunea avertisment.