Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Analize medicale suportate de institutie sau angajat.
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Analize medicale suportate de institutie sau angajat.

Buna ziua.
Va rog sa ma indumati in rezolvarea unei neintelegeri.
Ma refer la analizele medicale periodice anuale ale conducatorilor auto de transport persoane (medical si psihologic), analizele la angajare si analizele de medicina muncii.
Cine are obligatia sa plateasca aceste analize?
Multumesc frumos
1. Din HG nr. 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, cu modificarile si completarile ulterioare.

Art. 7
Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale
profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati in
niciun fel in costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor
profesionale.

2. Cititi si pe:
www.avocatnet.ro/content/art...