Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Inscriere la concurs pe post de functionar public de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Inscriere la concurs pe post de functionar public de executie

Buna ziua,
Ce se poate intampla daca cineva se inscrie la un concurs de functionar public de executie, dar fara a indeplini prevederile art. 54 din Legea 188/1999, litera i) ?
Cum se face verificarea si cand?
Multumesc anticipat!
HG 611/2008
art. 40
(1) Comisia de concurs are următoarele atribuţii principale:
a) selectează dosarele de concurs ale candidaţilor;

art. 50
(1) În termen de maximum 5 zile lucrătoare de la data expirării termenului de depunere a dosarelor, comisia de concurs are obligaţia de a selecta dosarele de concurs pe baza îndeplinirii condiţiilor de participare la concurs.

(2) Rezultatele selectării dosarelor de înscriere se afişează de către secretarul comisiei de concurs, cu menţiunea "admis" sau "respins", însoţită de motivul respingerii dosarului, la sediul autorităţii ori instituţiei publice organizatoare a concursului, în termenul prevăzut la alin. (1).

(3) Până în ultima zi prevăzută pentru selecţia dosarelor, membrii comisiei de concurs pot solicita candidaţilor informaţii sau alte documente relevante, din categoria celor prevăzute la art. 49 alin. (1), pentru desfăşurarea concursului.