Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca in concediu de ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca in concediu de ingrijire copil

Buna Ziua,
Sunt in concediu de ingrijirea copilului pana la 2 ani si vreau sa precizez ca am avut mai multe locuri de munca inainte de a intra in acest concediu: unul cu 8 ore si altele cu timp partial de 2 ore. La unul din locurile de munca cu timp partial nu am anuntat in scris ca am nascut, ci doar verbal, motiv pentru care, datorita faptului ca contabila nu a fost informata, figurez in actele contabile ale firmei ca am lucrat in tot acest timp si ca am primit bani, ca mi s-au platit taxele si impozitele la stat pe o perioada de 10 luni (in care sunt in concediu de ingrijirea copilului). Stiu ca este vina mea ca nu am facut o cere scrisa, dar credeti ca mai pot face ceva? Altfel am inteles ca trebuie sa returnez banii primiti de la stat, deci 600 lei ori 10 luni.
Multumesc anticipat.
Adica dvs nu ati stiut ca ati primit bani???
Ati fost pontata pe ce baza? Ati lucrat sa nu acolo in acest timp?
Pentru ca nu imi imaginez ca cineva va da bani asa degeaba.... doar daca e propria dvs firma si ati uitat sa va faceti ce trebuie tocmai la firma dvs,

In mod legal nu aveti voie sa cumulati indemnizatia CIC cu alte venituri impozabile, ca urmare vati fi in situatia de a restitui acei bani de CIC....

Cred ca singura solutie este sa se refaca statele de plalat pentru aceste luni in sensul suspendarii contractului dvs, este cam mult de munca dar se poate
nu am stiut ca primesc acesti bani pt ca era o suma mica, 90 lei, si imi intrau pe un card comun cu o linie de credit destul de mare, de 6000 lei, pe care imi intrau si celelalte salarii, deci de aceea nu am aflat. Si nu e firma mea, dar fiind prietena buna cu patronul care stia ca am nascut si fiind vorba de doar 6 angajati, nu m-am gandit ca se va ajunge la situatia asta. Deci trebuie refacute statele de plata. Banuiesc ca stie contabila cum. Va multumesc mult pentru ajutor