Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Abonament Orange Reziliat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Abonament Orange Reziliat

Buna Ziua/Seara

Mi-am facut un abonament Orange prin Noiembrie si fata de la reprezentanta Orange mi-a spus ca trebuie sa platesc primele 2 luni ale abonamentului in avans
Am platit si am stat linistit 2 luni
In blocul unde locuiesc eu nu exista cutii postale (se fura) iar postarita nu are ea prea mare stres unde are plicurile ...
In ianuarie cand dau sa verific factura pe online vad factura 350 RON x_X nu am putut platii toti banii si am platit in 2 luni ideea e urmatoarea mie mi-a venit factura asa mult deoarece am avut primele 2 luni de abonament care eu nu trebuia sa le platesc dar uite ca au venit de plata + ceea ce am consumat eu
Abonamentul era de 20 E
Pana la urma am refuzat sa mai platesc deoarece am specificat la relatii clienti ca de ce fata de acolo nu mi-a spus cum sta treaba exact , de ce ma mintit ca primele 2 luni de abonament le platesc la semnarea contractului
Treaba era ca alea 2 nu trebuiau platit dupa primele 2 luni :-j

In fine ei mi-au reziliat contractul = plicuri , amenintari kruk etc..
Suma totala dupa reziliere a fost de 2100 RON
Mai am de plata 1500 RON
Platesc in fiecare luna cate 50 sau 100 , 150 RON depinde cum pot si eu
Dar platesc sigur
Risc ceva daca eu totusi la vars lor bani in cont chiar daca am contractul reziliat?
Nu am fost genul reziliat si gata bafta am uitat de voi
Singurul lucru care l-am facut a fost sa imi schimb nr de telefon sa pot dormii si eu :D
Dar banii ii dau sigur inapoi dar putin cate putin
Treaba era ca alea 2 nu trebuiau platit dupa primele 2 luni :-j

nu am inteles prea bine.
ati platit inainte pe 2 luni abonamentul si apoi dupa 2 luni de la incheierea abonamentului v-a venit o facura de 350 lei?de ce 350?de unde suma asta?daca ar fi abonamentul pe 2 luni ar insemna 40 euro,deci maxim 200 lei.si ce ati consumat pe plus de 150 lei in conditiile in care la abonamente de 20 euro cam totul este nelimitat(minute,net,,)
si unde au disparut cele 2 luni platite in avans?ce explicatii vi s-au dat?
ati luat si un telefon in oferta de abonament?
taxa de reziliere este abuziva,chiar daca ati semnat contract pe 2 ani,puteti oricand sa faceti o cerere de reziliere al abonamentului,asteptati 30 zile un raspuns, in care vi se va zice si cat aveti de plata pana la momentul acela astfel incat sa vi se rezilieze contractul( doar facturi si daca ati luat un telefon in oferta de abonament vi se va zice si cat trebuie sa platiti pentru el)
FARA TAXA DE REZILIERE.
cu siguranta in cei 20 mil vechi aveti si taxa de reziliere.
incercati sa faceti o cerere dvs catre ei in care sa solicitati o recalculare a datoriei,sa se elimine taxa de reziliere.faceti cerere de mana,mergeti cu buletinul la un magazin orange si cei de acolo o vor trimite la relatii clienti.
totusi ,dvs platiti acum la firma recuperatoare...Ei v-au pus o suma maxima de plata si daca a mers,in sensul ca ati acceptat_o,e perfect pentru ei.
pe plicurile care va veneau acasa nu este specificat ce taxe sunt incluse in suma totala de plata?
daca e mentionata taxa de reziliere,luati legatura cu reprezentantul de la firma recuperatoare si spuneti sa va faca o recalculare a datoriei,ca ati fost sfatuit de un avocat sa nu platiti acea taxa deoarece este abuziva...
Si pastrati toate chitantele care sa arate ca le depuneti banii in cont si cat le depuneti.
Daca aveti contract cu Orange cititi-l cu atentie.Unii operatori percep o garantie echivalenta a 2-3 luni de abonament care trebuie platita in avans mai ales daca sunteti client care a avut restante in trecut, sunteti client nou, facturi neachitate la timp, convorbiri f multe etc. Aceasta garantie se poate restitui la cerere dupa minim 6 luni in care ati fost corect cu platile si nu ati facut abuz de convorbiri telefonice chiar daca erau nelimitate. Luati de bun ceea ce scrie in contract nu ceea ce v-a spus fata de la magazin

Am platit avans la abonament primele 2 luni
Dupa aceea eu 2 luni urma sa nu platesc abonamentul decat daca aveam ceva suplimentar (convorbiri , internet ...)

Da, am primit un telefon care in magazin costa intre 480-520 RON

In total am avut in jur de 2100 RON dar greseala mea este ca nu am pastrat nici o factura / plic de la firma de recuperari )
La chitante nu e problema fiindca am platit prin internet banking

Ce ma sperie cel mai mult este faptul ca in ultima vreme nu am primit plicuri de la ei
Imi pot coace ceva ei ?
Pot pati ceva de la acest abonament ?
gi-jane2, moderator