Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Calcul cheltuieli transport
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Calcul cheltuieli transport

Cand se calculeaza distanta pentru a se deconta transportul intr-o institutie publica, localitatea de plecare e cea unde are persona domiciliul sau unde este situata institutia?
Localitatea de plecare este cea unde este situată instituția.
H.G.1860/21.12.2006 -actualizată-privind drepturile şi obligaţiile personalului autorităţilor şi instituţiilor publice pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, precum şi în cazul deplasării, în cadrul localităţii, în interesul serviciului
[ link extern ]
Art 13 și art.41 din anexă:
Art. 13
Personalul autorităţilor şi instituţiilor publice, delegat sau detaşat de conducerea acestora să îndeplinească anumite sarcini de serviciu în localităţi situate la distanţe mai mari de 5 km de localitatea în care îşi are locul permanent de muncă, are dreptul la decontarea cheltuielilor de transport dus-întors, după cum urmează:
a) cu avionul, pe orice distanţă, clasa economică;
b) cu orice fel de tren, după tariful clasei a II-a, pe distanţe de până la 300 km, şi după tariful clasei I, pe distanţe mai mari de 300 km;
c) cu navele de călători, după tariful clasei I;
d) cu mijloace de transport auto şi transport în comun, după tarifele stabilite pentru aceste mijloace;
e) cu mijloace de transport auto ale unităţilor, dacă acestea au asemenea posibilităţi, cu încadrarea în consumurile lunare de combustibil, stabilite potrivit legii;
f) cu autoturismul proprietate personală.

.
Capitolul VI Cheltuieli de transport în cadrul localităţii
Art. 41
Decontarea cheltuielilor pentru transportul efectuat în condiţiile prezentului capitol este permisă numai pentru transportul în interesul serviciului, nu şi pentru deplasările personalului de la domiciliu la locul de muncă şi de la locul de muncă la domiciliu.