Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrebare privind noile norme privind Concediul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrebare privind noile norme privind Concediul de crestere a copilului

Eu am nascut pe data de 25.12.2014, am optat pt indemnizatie crestere copil timp de un an, din pacate odata cu reintoarcerea la locul de munca situatia nu a fost deloc roz si din ianuarie 2016 sunt somera. Oare noile norme care intra in vigoare de la 1 iulie imi dau dreptul sa revin la concediul de crestere a copilului?
1. Ieri Guvernul a emis Hotararea prin care se modifica si se completeaza Normele de aplicare a OUG 111/2010.

2. Mai asteptati putin sa se publice in Moniturlul Oficial, sa o citim si noi si apoi ne lamurim.
Hotărârea Guvernului nr. 449/2016 pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobate prin HG nr. 52/2011, act normativ care va intra în vigoare la 1 iulie, publicata în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 473 din 24 iunie.

[ link extern ] -