Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintoarcere in CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintoarcere in CIC

Buna seara. O persoana care a optat pentru renuntarea la CIC si a revenit la lucru pentru 2 luni se poate razgandi? Poate sa se reintoarca in CIC? Nu gasesc nici un articol de lege care sa reglementeze situatia. Multumesc!
Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010
art.12
....
(3) Acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului sau, după caz, a stimulentului de inserţie se face la cererea scrisă a persoanei îndreptăţite, ori de câte ori aceasta solicită, cu respectarea condiţiilor prevăzute de ordonanţa de urgenţă.
.....

Prin urmare, poate sa se reintoarca in CCC.
Multumesc. Deci Legea 66/2016 a modificat doar OUG, nu si normele de aplicare. Din cauza asta nu gaseam eu, cautam norme pentru Legea 66.
Art. 12 din Norme a fost modificat de pct. 20 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 449 din 22 iunie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 473 din 24 iunie 2016.
Multumesc