Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Unde se poate reclama ANPC-ul?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Unde se poate reclama ANPC-ul?

Buna ziua!
Am facut o sesizare la ANPC si raspunsul ANPC a favorizat firma si nu pe mine ca si consumator, desi aveam dreptate si dovezi. Nu vreau sa intru in detalii, dar mai, departe unde ma pot adresa? M-as adresa la ANPC-ul central dar ma indoiesc ca "corb la corb" isi scoate ochii...Pana a ma adresa instantei, ce alte cai de atac am? Daca ajung sa ma adresez instantei impotriva firmei care mi-a vandut produsul, am inteles ca in calitate de consumator nu platesc taxa de timbru? La CEDO ma pot adresa daca nu am incheiat toate caile de atac interne? Va multumesc.
Daca este vorba despre un Comisariat Regional pentru Protecţia Consumatorilor, atunci va puteti adresa Autorităţii Naţionala pentru Protecţia Consumatorilor.
[ link extern ] /

La CEDO nu va puteti adresa decat dupa ce in instanta ati epuizat toate caile de atac interne.