Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la succesiune

In cazul unei familii fara urmasi legali (copii), care este ordinea la succesiune?
Va multumesc!
raducuf, utilizator
Depinde de alte rude pe care la are decedatul si din ce clasa de mostenitori fac parte rudele respective.
sotul supravietuitor vine in concurs la mostenire cu clasele de mostenitori 1-4. ckasa 1 - copii, clasa 2- parintii si fratii si surorile defunctului, sau urmasii acestora , clasa 3- ascendentii ordinari, bunici, strabunici..., clasa 4 - unchi , matusi veri primari.
ca o persoana sa aiba dreptul de a mosteni ea trebuie sa fie in viata la data decesului autorului mostenirii.