Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim art 56 / c
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim art 56 / c

In data de 02.07. un salariat implineste 65 de ani - cel putin 15 ani vechime, are - deci trebuie pensionat. Dar daca el spune ca nu a primit decizie de la casa de pensii, ce fac ? Ii incetez CIM si i se incheie obligatoriu,altul ? Pt ca n ar mai fi cazul .....
Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;
....

In situatia pensionarii pentru limita de varsta, c.i.m. inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si nu la data comunicarii deciziei de pensionare.

In acest caz, la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau in termen de 5 zile lucratoare de la acesta data, angajatorul emite decizia de constatare a incetarii de drept a c.i.m.
Decizia se comunica salariatului in cauza in termen de 5 zile lucratoare.