Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... juridic
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

juridic

daca un politist intocmeste un proces verbal de constatare in afara zonei de competenta care este stabilita prin lege, acest proces verbal poate fi valabil?
costel_gr2013, utilizator
Nu, nu poate fi valabil.
dar instanta la solicitarea mea de nulitate a raspuns in scris ca sa activat, dar nu a invocat nici un fel de lege, de aceea nu-mi pot explica cum sa activat acel proces verbal.

Conf. art. 28 alin. 4 din Legea 218/2002, poliţistul este obligat să intervină şi în afara orelor de program, a atribuţiilor sale de serviciu şi a competenţei teritoriale a unităţii din care face parte, când ia cunoştinţă de existenţa unei infracţiuni flagrante, precum şi pentru conservarea probelor în cazul altor infracţiuni a căror cercetare va fi efectuată de organele competente.
politistul care a intervine in afara zonei de competenta nu are drept de constatare , iar conf. legii 360/2002, art. 2, pct. 1 si legii 218/2002,art.14, pct. 1 si dispozitiei IGPR nr. 7 din 07.02.2008 biroul rutier din cadrul Politiei Municipale nuare drept de constatare a unei infractiuni. Va rog parerea dv. fata de aceste aspecte.

costel_gr2013, utilizator
V-am indicat un art. de lege, puteti trage concluziile.