Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Diurna impozabila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Diurna impozabila

Buna ziua,

Spuenti-mi va rog in cazul in care diurna depaseste 42,5 , spre exemplu este 52,5 pe statul de plata se trece doar diferenta de 10 lei ca venit asimilat salariilor? Diurna se ia in calcul ca venit pentru indemnizatie crestere copil?
Suma care depășește diurna deductibilă se trece pe statul de plată , iar contribuțiile și impozitul sunt similare veniturilor salariale.
Prin urmare partea din diurna primită care depășește nivelul legal reprezintă venit asimilat salariilor.
Multumesc