Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Subiect: Inchirierea apartamentului (in calitate de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Subiect: Inchirierea apartamentului (in calitate de proprietar)

Buna ziua!

Doresc sa inchiriez un apartament, in calitate de proprietar.
Potentialii chiriasi dorsc sa facem contractul pe numele firmei, cu mentiunea expresa ca o sa fie folosit doar in calitate de Locuinta.

Întrebarea mea este daca in aceasta situatie calculul impozitului pe care il voi datora statului, se modifica, in sensul cresterii acestuia. Si daca sunt si alte consecinte financiar-juridice.

Va multumesc.
impozitul e cel datorat pe veniturile din chirii; nu se schimba cu nimic din moment ce nu devine sediu de firma
Va multumesc pentru raspuns!