Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inchirierea apartamentului (in calitate de proprietar)
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inchirierea apartamentului (in calitate de proprietar)

Buna ziua!

Doresc sa inchiriez un apartament, in calitate de proprietar.
Potentialii chiriasi dorsc sa facem contractul pe numele firmei, cu mentiunea expresa ca o sa fie folosit doar in calitate de Locuinta.

Întrebarea mea este daca in aceasta situatie calculul impozitului pe care il voi datora statului, se modifica, in sensul cresterii acestuia. Si daca sunt si alte consecinte financiar-juridice.

Va multumesc.
Impozitul pe care-l veți datora autorității locale nu se modifică.
Trebuie să încheiați un contract cu firma. Contractul îl veți înregistra la administrația financiară pe raza careia aveți domiciliu( termenul de depunere este de 30 zile de la data încheierii contractului) și veti completa și depune formularul 220 „Declarația privind venitul estimat/norma de venit”.
Citiți aceste articole:
www.avocatnet.ro/content/art...