Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general stingere datorie avocat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

stingere datorie avocat

Cum imi stig datoria catre un avocat care m-a reprezetat la diverse procese, daca el si-a incasat banii din contulexecutorului jdecatoresc?
Am facturi emise de el, dar inca nu le-am stins.Banii nu au trecut prin conturile firmei.
exista un contract intre mine si avocat unde este prvazut onorariul, dar el si-a extras suma pe care eu o aveam de plata catre el direct din contul executorului. banii nu au mai ajuns in contul meu.
Logic ar fi trebuit ca banii sa ajunga la mine iar eu sa-i platesc onorariul, dar el nu stiu cum si-a extras suma care il interesa direct din cont.
Daca il pun sa-mi faca chitanta ma gandesc sa nu fie dubla inregistrare la el in conta.Are o data banii incasati prin banca, si apoi mai vin si eu cu chitanta.

cine s-a mai confruntat cu aceasta situatie?
A. in situatia in care ati pierdut in instanta...cu poprire de conturi...

1. in baza hotararii judecatoresti se constituie:
% = 462 xx executor
401 xx debit furnizor (pr.civil)
426/421 salarii neachitate (relatii munca)
6588 (chelt. de judecata:onorariu avocat-pt partea adversa, onorariu executor, taxa timbru ....) => aceste ch.sunt nedeductibile

retinerea/plata din cont: 462xx = 5121xx

2. sau, in baza titlului executoriu, retinerea directa din cont:
% = 5121xx
401 xx

ref.la factura eliberata de avocatul dvs, consider ca este un serviciu pe care dvs.trebuie sa-l platiti....

=============================================

B. in situatia in care ati castigat in instanta...(invers situatiei de mai sus), cu incasarea sumei cf.hot.jud....

incasarea cf.titlului ex. 5121xx = 461xx

461xx executor = %
4111 xx client (pr.civil)
428? o imputatie?
7588 (chelt. de judecata:onorariu avocat, onorariu executor, taxa timbru ....) => ar trebui sa fie egala cu suma ch.de dvs.

2. sau, in baza titlului executoriu, inregistrarea directa:

5121 xx = %
4111 xx
posibil, in momentul in care ati incasat suma virata de executor, dvs. puteti achita c/val facturii avocat

plata factura avocat 401avocat=5121xx

=====================================================

In linii mari, am evidentiat cateva inregistrari....

Imi cer scuze, dar din pacate nu prea am inteles problema dvs., ati relatat-o francuit (poate pentru a nu o face publica).
Dar cu cat sunteti mai enigmatic cu atat nu veti obtine solutia corecta si urgent asa cum vreti dvs....

situatia este in felul urmator.
Am avut de incasat de la un client o suma de bani. nu a vurut sa mii plateasca si atunci am angajat un avocat sa ma ajute in recuperarea banilor.
am castigat procesul, iar clientul nu a platit pana nu am aplelat si la un executor judecatoresc.
Banii au intrat in contul executorului, iar de aici s-a facut urmatoarea decontare.
Avocatul care mi-a emis mie factura deoarece avea contract cu mine si-a luat si el din contul executorului banii, iar restul i-am ridicat si i-am depus in banca pentru a-mi stinge creanta clientului.
Asa s-a procedat.
Acum a intervenit problema ca eu am ramas in contabilitate cu datorie catre avocat, in timp ce el si-a stins factura facuta ctre mine cu suma incasata din contul executorului.

Cum pot eu acum sa-mi sting aceasta datorie care defapt este doar la mine in contabilitate.

fac analitic 461-executor, dar prin cine creditez?Clientul de la care am recuperat banii este soldat.
Am inteles ideea d-voasta. Trebuia pe baza hotararii judecatoresti sa-mi constitui notele, dar nu s-a intamplat asa ceva deoarece eu (personal) nici nu am aceasta hotarare. este la administratorii societatii. nici macar nu am vazut-o, mi-au spus doar ca nu au nici o datorie catre avocatul x pentru ca si-a incasat banii demult.

in aceasta situatie ce este de facut?

ar fi o solutie...
401 xxavocat = 7588
pentru justificare, cautati dosarul pe site-ul www.just.ro si listati hotararea