Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

Este prevazut in codul muncii faptul ca daca un angajat cu c.i.m. de 8 ore si lucreaza sambata , are dreptul la 2 zile libere ? sa fim intelesi ,nu la " mica intelegere " , ba mai mult sambata lucreaza cam 4 ore .
Aveti dreptul la 2 zile libere consecutive dupa minim 40 ore lucrate pe saptamana.
Nu exista o astfel de prevedere.

Codul muncii
Art. 112
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

SECŢIUNEA 2: Munca suplimentară
Art. 120
(1) Munca prestată în afara duratei normale a timpului de muncă săptămânal, prevăzută la art. 112, este considerată muncă suplimentară.
(2) Munca suplimentară nu poate fi efectuată fără acordul salariatului, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident.
Art. 121
(1) La solicitarea angajatorului salariaţii pot efectua muncă suplimentară, cu respectarea prevederilor art. 114 sau 115, după caz.
(2) Efectuarea muncii suplimentare peste limita stabilită potrivit prevederilor art. 114 sau 115, după caz, este interzisă, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident.
Art. 122
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.
Art. 123
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1) , se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

[ link extern ]
@ eugarizan

Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca. Sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

@ cyan

Munca in zilele de repaus saptamanal nu este considerata munca suplimentara.
Multumesc mult Domnule Consilier juridic , exista un dar in aceasta situatie :
- in contractul individual de munca nu exista ziua de sambata ci de luni pana vineri cate 8 ore , persoana vine sambata asa cum am mai spus pana vin gunoierii si pleaca si exista o conventie ca marti si joi sa nu vina la serviciu , respectiv la asociatia de proprietari unde isi desfasoara activitatea , aici am eu nedumerirea , de aceea am mai intrebat daca cumva trebuiea adus la cunostiinta I.T.M. - ului de catre cei in cauza .
Munca in zilele de repaus saptamanal nu se aduce la cunostinta ITM-ului.

Repartizarea efectiva a timpului de munca trebuie sa existe mentionata in c.i.m.