Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzarea unui imobil proprietar conturi poprite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzarea unui imobil proprietar conturi poprite

Buna seara!
As dori sa va intreb cum se poate cumpara un imobil care nu este grevat de sarcini, dar proprietarul actual, vanzatorul - mostenitor prin succesiune al imobilului - are un credit bancar de nevoi personale cu poprire pe conturile sale pentru neplata creditului.Conform legii nu se poate face vanzarea cu numerar la notar decat pana la suma de 50000 lei, restul facandu-se prin banca. Bancile nu ii pot deschide nici un cont nou datorita porpririi, banii ar fi automat blocati si virati in primul rand la stingerea datoriei iar vanzatorul nu vrea asta, vrea sa gestioneze pe cont propriu banii din vanzare.
De asemena in acest caz cumparatorul isi asuma vreun risc, imobilul nefiind grevat de sarcina creditului vanzatorului?

Multumesc anticipat!
Limita este de 5.000 lei, nu de 50.000 lei.
Daca nu exista nicio sarcina pe imobil, cumparatorul nu isi asuma nicio vina.
Daca banii nu se vireaza prin banca, sanctiunea poate fi amenda de 10% din suma nevirata prin banca. Dar acest lucru nu este interzis.