Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plangere penala ... pagube
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plangere penala ... pagube

daca un vecin i-a adus bagube altui vecin, acesta din urma se poate adresa parchetului ... facand o plangere peneala?
va multumesc!
as fi dorit sa ma ajutati si cu un temei legal pt raspuns...
Ce natura au aceste pagube ?
In primul rand, cel care cauzeaza o paguba altuia, trebuie sa repara paguba respectiva -- asa spune cel putin Codul Civil. In acest sens puteti sa faceti o actiune in justitie pentru recuperarea pagubei. Temei legal ar fi Codul Civil, articolul 998.

Daca doriti sa tratati si aspectul penal, puteti sa faceti o plangere penala pentru infractiunea de distrugere (presupun, necunoscand ce s-a intamplat in concret) si puteti sa va constituiti ca parte civila in procesul respectiv, pentru a recupera paguba respectiva. In acest caz temeiul legal ar fi articolul 217 din Codul Penal.

Despre sansele reale a acestor actiuni nu pot sa va spun nimic in lipsa cunostintelor practice si in lipsa informatiilor concrete cu privire la fapta comisa.