avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cerere verificare disponibilitate firma &rezervare ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cerere verificare disponibilitate firma &rezervare denumire firma

Buna ziua,
Trebe sa infiintez un SRL.
Am gasit pe net model de cerere care trebe dus la registrul comertului la sediu.
Dar am gasit aici ca s-ar putea face online acest pas [ link extern ] ?
Adica pot depune cererea de verificare/rezervare domeniu srl si online fara sa mai merg la sediul lor?
taxa cum se va plati?
imi poate explica cineva
Pt SRL ce optiune se alege de acolo de pe site.
Cel mai recent răspuns: Cristian Mazilu , Consultant credite si finantari 21:27, 2 Iulie 2016
Pentru a depune cereri online pe portalul onrc trebuie sa semnati cererile electronic, adica sa aveti certificat digital. Daca aveti, dupa ce depuneti cererea, veti primi o nota de plata si aveti posibilitatea fie sa platiti online fie sa atasati dovada platii (bineinteles, atasand acesteia semnatura electronica)
Si acea semnatura electronica,acel certificat costa destul de mult ? sau til ofera ei gratuit pe site cand urmezi acei pasi?
Fara acea semnatura electronica nu se poate trimite cererea scanata pe email?:
Cererile trimise pe e-mail nu se proceseaza.
Semnatura electronica este aceeasi care trebuie obtinuta si pentru transmiterea declaratiilor fiscale.

Vedeti detalii aici:

www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate depune o plangere contraventionala direct pe e-mail-ul instantei, cu semnatura electronica atasata? giv giv Este valabila - din punct de vedere procedural - plangerea contraventionala depusa pe adresa de email a judecatoriei competente sa judece cauza specificata pe ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 liliana-gina liliana-gina -sa inteleg ca din aceasta luna se depune online aceasta declaratie fara sa ai nevoie de semnatura electronica?#-o (vezi toată discuția)
Reinnoire semnatura electronica OANA GHEORGHE OANA GHEORGHE Buna ziua, In momentul reinnoirii semnaturii electronice este necesara si crearea, respectiv inregistrarea unei noi adrese de email? Am depus astazi pe ... (vezi toată discuția)