Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediu

buna ziua, domnule avocat!

va rog sa ma ajutati in vederea rezolvarii unei probleme.
am lucrat la un magazin alimentar, ca vanzatoare de pe 24.10.2014 pana la 07.07.2016 (adica mai am 2 zile din preaviz in urma demisiei mele). va rog sa imi spuneti cate zile de concediu are sa imi plateasca sefa mea, si cu ce suma? va multumesc anticipat!
mentionez ca am avut 15 zile c.o in iulie 2015 doar atat.
avem salariul 1200 lei in mana, lucram 2 zile si 2 suntem libere, adica lucram 15 zile pe luna cate 12 ore pe zi, iar in weekend 13 ore pe zi. insemnand ca ne plateste 80 lei ziua de lucru, respectiv si cea de concediu odihna, fiind 100%.
nu am beneficiat de nici un concediu medical, nici concediu fara plata.
va rog sa ma ajutati in efectuarea acestor calcule, intrucat socotelile mele sunt in contradictoriu cu ale sefei, sa vad unde e greseala,
mii de multumiri, din adancul sufletului!
numai bine va doresc si o zi minunata!

asta insemnand 80 lei /zi x 20 zile = 1600 lei total c.o???
sau gresesc??

sefa calculeaza cu 40 lei/ zi x 20 zile = 800 lei motivand ca asa e corect deoarece nu lucram 30 zile pe luna ci doar 15...insa lucram 15 zile cu program de 12-13 ore/zilnic.... nu lucram 30 zile cu program de 6-8 ore/zilnic

si nu mi se pare corect sa calculeze conform c.i.m deoarece noi nu am lucrat in conformitate cu acel contract, desi e ilegal... plus ca unor colege li s-a platit cu 80 lei/zi concediul...
ce as avea de facut in aceasta situatie???

va multumesc pt ajutor!
Nici dvs nici sefa nu calculati corect !
Pentru calculul corect ne raportam la nr de zile lucratoare din cele 3 luni anterioare lunii iulie si anume:
- pe aprilie au fost 21 zile lcratoare
-pe mai 21 zile lucr
-pe iunie 21 zile lucr
TOTAL ZILE LUCR=63

BAZA DE CALCUL =1200x3=3600 lei(unde 1200 reprezinta salariul dvs iar 3 nr de luni )

MEDIA ZILNICA BAZA CALCUL=3600/63=57,14 lei

INDEMNIZATIA DE CONCEDIU= 57,14X 21 zile =1199,94= 1200lei(adica salariul dvs pt o luna )

ATENTIE ! 1200 e salariul brut sau net? calculul corect se face la brut dupa care se scad contributiile ,impozit si ramane indemnizatia neta de concediu,ceea ce trebuie sa luati in mana
ContSters391349, utilizator
Atentie : De la 01.05.2016, salariul minim brut pe economie este de 1250 lei.
Algoritmul de calcul pt indemnizatia de co e acelasi ,doar ca daca pornim de la presupunerea ca angajata a realizat in cele 3 luni un venit brut egal cu salariul minim brut/economie,calculul va fi urmatorul:

-Nr.zile lucratoare aprilie,mai,iunie= 63

-Baza de calcul =1050+1250+1250=3550lei( unde 1050este sal brut minim pe luna aprilie,iar 1250 sal minim brut pe lunile mai si iunie)

-Media zilnica baza calcul =3550/63=56,34

-Indemnizatie brut co= 56,34x21= 1183 lei