Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat in mai multe firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat in mai multe firme

o persoana care este asociat unic la o firma(srl) poate sa fie actionar cu 20% la o alta firma (SRL) eventual la un srl-d
Buna ziua,

Da, o persoana care este unic asociat la o firma poate fi asociat cu 20% din actiuni la o alta companie. In schimb, cea de-a doua firma, trebuie sa fie o entitate de tip SRL, nu SRL-D. SRL-D este dedicata celor care nu au mai avut o firma inainte sau nu au mai fost asociati (debutanti).

Numai bine,
Echipa Reinvent