avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit persoane fizice legea nr.189/2000
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit persoane fizice legea nr.189/2000

Salutare ! Tatal meu beneficiaza de prevederile Legii nr.189 / 2000. Conform codului fiscal aceste persoane sunt scutite- nu datoreaza impozit pe cladiri conform art.456 alin.1 litera s din Legea nr. 227 / 2015 si Legea nr. 112 / 2016 . La primarie figureaza ca titularii imobilului tata si mama . Pana acum erau scutiti la impozit.
Mama a decedat si incepand cu anul 2016 cei de la primarie ne spune ca tata va fi scutit de impozit decat 50% deoarece mama a decedat !
Nu mi se pare legal si corect - deoarece tatal meu este beneficiar al acestei legi speciale. Specific ca nu s-a facut succesiunea !
Astept vesti !
Cu stima
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 08:06, 6 Iulie 2016
Începând cu intrarea în vigoare a noului cod fiscal, tatăl dvs este scutit la plata impozitului pe clădiri pentru cota sa de deținere.
Potrivit normelor de aplicare ale codului fiscal, pct.23:
(41) În aplicarea prevederilor art. 456 alin. (1) lit. p), r), s), t) din Codul fiscal, în cazul clădirilor aflate în coproprietate, scutirea de impozit pe clădiri se acordă corespunzător cotei-părți din dreptul de proprietate asupra clădirii.
[ link extern ]

Potrivit codului fiscal în vigoare pănă la 31.12.2015, art 284, alin 1, lit b și alin 5 scutirea se acorda pentru proprietatea deținută în comun.
[ link extern ]

ART. 284 Facilităţi pentru persoane fizice
(1) Impozitul pe clădiri, impozitul pe teren, taxa asupra mijloacelor de transport, taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor şi autorizaţiilor, precum şi alte taxe prevăzute la art. 282 şi art. 283 nu se aplică pentru:
...
b) persoanele fizice prevăzute la art. 1 al Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi în alte legi.
...

(5) În cazul unei clădiri, al unui teren sau al unui mijloc de transport deţinut în comun de o persoană fizică prevăzută la alin. (1), (2), (3) sau (4), scutirea fiscală se aplică integral pentru proprietăţile deţinute în comun de soţi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire in baza legii 118/90 interval interval Apartamentul in care locuiesc, il detin impreuna cu sotia, eu in cota de 3/4 iar ea cota 1/4. Sotia este beneficiara a Legii 118/1990. Scutirea de impozit la ... (vezi toată discuția)
Impozit pe casa negru daniel negru daniel Buna , am un unchi care este persoana cu handicap accentuat si zilele astea a primit de la primarie o instintare prin care i se comunica ca are de platit ... (vezi toată discuția)
Scutire la impozit pe cladire si teren ionitaani29 ionitaani29 buna ziua!mama mea face dializa de 3 ori pe saptamana, iar tatal meu este decedat. as vrea si eu sa stiu daca este scutita de impozit pe cladire si teren.va ... (vezi toată discuția)