Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Art 236/L98/2016 versus L 101/2016
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Art 236/L98/2016 versus L 101/2016

Cum se impaca art 236/L98/2016 care spune ca- procedura de achizitia demarata inainte de aparitia L 98/2016 este desfasurata conform legii aflate in vigoare la data demararii procedurii de achizitie- cu reglementarile art 69 /L101/2016 privind contestatiile cu notificare obligatorie.
Procedura de atribuire se termina,conform OU 34 /2006 cu semnarea contractului,incluzand deci si contestatiile .
Art 236/L98/2016 spune ca se aplica legea veche integral,nu se specifica nicaieri ca legea veche se aplica ,,mai putin articolele referitoare la contestare,,.Pe de alta parte ,L101/2016 spune ca contestatiile formulate dupa intrarea in vigoare a legii se depun cu notificarea prealabila a autoritatii.Se aplica art 236/L98/2016 adica aplicam OUG 34 sau se aplica OUG 34 mai putin chestiunile referitoare la contestatii?!Mi-a fost declarata inadmisibila o contestatie si nu sunt impacata.Legea spune -se aplica legislatia in vigoare la data demararii procedurii de atribuire- .Nu spune -se aplica legislatia in vigoare la data demararii procedurii de atribuire mai putin art. legate de contestatii-Nu sunt de specialitate ,doar am citit.Va multumesc mult!
Se împacă precum codul civil cu codul de procedură civilă. (norme de drept material versus norme de drept procesual)

Vă propun un exerciţiu. Juridic o să sune cam ...aiurea, dar s-ar putea să fie sugestiv.
Tăiaţi L 98/2016 si scrieţi "noul cod civil" şi tăiaţi L 101/2016 şi scrieţi "noul cod de procedura".
Veţi înţelege de ce contestaţiei dvs. i-a fost aplicat ..."noul cpc". (art. 69 alin 2 din L 101) deşi procedura de achiziţe era supusă ..."vechiului cc" (OUG 34)
romascanu, moderator
Va multumesc pentru raspuns! Nu am mai avut acces la calculator.
De acord cu dumneavoastra dar,mergand pe exemplificarea aleasa, vechiul,, Cod Civil,,(ordonanta 34) avea integrat in corpul ordonantei si procedura de realizare a contestatiei,sa-i zicem vechiul CodProcCiv.
Ce facem cu art 255(contestarea) si urmatoarele din OUG 34 atata timp cat la art 236/L98/2016-noua lege -se specifica ca se aplica OUG 34 fara nici o alta specificare de genul ,,mai putin art 255 si urmatoarele,,!?
De ce sa existe obligatia de notificare prealabila atata vreme cat intreaga procedura de atribuire,deci si rezolvarea contestatiei se desfasoara conform legii vechi asa cum spune legea noua?!De fapt,se desfasoara si nu prea!
Care este motivatia juridica si logica pentru care o procedura initiata sub vechea lege se desfasoara pe acea lege pana la momentul contestarii care totusi face parte tot din procedura de atribuire care se finalizeaza cu semnarea contractului?
Nu vreau sa par ingrata dar nu vi se pare ca undeva este o formulare contrara ?Si daca da, ce se poate face?Ce se intampla cu o lege care cuprinde art contrare cu o alta lege?Ma simt aiurea ca insist dar sincer ,undeva mi se pare ca nu este in regula!Poate ma lumineaza cineva!Am mare, mare nevoie!