Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba - CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba - CIM

Am avut un CIM pe perioada determinata de 3 luni, la finalul caruia am semnat un nou contract pe perioada nedeterminata in care se stipula si o perioada de proba de 20 zile. Pot in timpul acestei perioade de proba (a doua) sa renunt la contract prin notificare de incetare fara preaviz? Va multumesc!
buz_oianu, utilizator
Potrivit art.31 alin.3 C.mun., art. 31 alin. (41) C. muncii, pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Prin urmare, daca sunteti in perioada de proba , puteti printr-o notificare scrisă - condiţie ad validitatem -, să aduceti la cunoştinţa angajatorului voinţa de încetare a contractului individual de munca.
Nu se efectueaza preaviz intr-o astfel de situatie.