avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nr.lege sau ordin de obligativitate montare detectoare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nr.lege sau ordin de obligativitate montare detectoare gaz

Buna seara, stiu ca dupa tragedia de la "colectiv" a fost dat ceva-lege sau ordin- de obligativitate a consumatorilor casnici de montare a unei electrovalve si detector de gaz pentru fiecare foc pe care il are pe proprietate.
Ma intereseaza numarul respectivului act !
Va multumesc, oameni frumosi si promti !
Ultima modificare: Joi, 7 Iulie 2016
Elidor, utilizator
Intre timp m-am lamurit
Este Ordinul 89/2018
Dacă Comitetul asociatiei de locatari hotarește sau ia decizia (bănuiesc) printr-un proces verbal ca va instala detectoare de gaze în tot blocul este obligat sa-l afișeze la avizier?
Decizia este luata in 05.07.2018,am aflat acum deoarece am facut contestatie la lista de intretinere pentru ca suntem obligati sa achitam in rate detectoare de gaze pe care cei debransati îl avem
Locatari care sunt debransati de la instalatia de gaze și cei care au centrale pot fi obligati sa-si monteze alte detectoare de gaze daca ei le detin?

1. Da, deciziile oricarei sedinte din AP se consemneaza in procesul verbal si apoi sunt afisate la avizier, spre informarea locatarilor (mai ales a celor care nu au absentat).
2. Sigur ca aceia care sunt debransati NU vor plati aceste detectoare (asta trebuia sa se fi stiut inainte de a face lista). Dar daca este in lista suma, ea trebuie platita si suma vi se va restitui in lista lunii urmatoare.

romanulnevoias a scris:

Dacă Comitetul asociatiei de locatari hotarește sau ia decizia (bănuiesc) printr-un proces verbal ca va instala detectoare de gaze în tot blocul este obligat sa-l afișeze la avizier?
Decizia este luata in 05.07.2018,am aflat acum deoarece am facut contestatie la lista de intretinere pentru ca suntem obligati sa achitam in rate detectoare de gaze pe care cei debransati îl avem
Locatari care sunt debransati de la instalatia de gaze și cei care au centrale pot fi obligati sa-si monteze alte detectoare de gaze daca ei le detin?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
anaoi75 a scris:



2. Sigur ca aceia care sunt debransati NU vor plati aceste detectoare


ANRE este de alta parere. Chiar daca esti debransat dar teava de gaz comuna trece prin incapere trebuie montat detector : În camerele din apartamentele contorizate individual sau din apartamentele care nu sunt deservite de aparate consumatoare de combustibili gazoși ce sunt traversate de conductele instalațiilor de utilizare a gazelor naturale ce alimentează exclusiv aparatele de utilizare a gazelor naturale aferente celorlalte apartamente din cadrul unei clădiri de locuit multietajate, pentru asigurarea condițiilor de funcționare în siguranță se prevăd detectoare automate de gaze naturale care acționează, prin intermediul electroventilelor, asupra robineților de închidere a celor două instalații. sursa : [ link extern ]
"traversate de conductele instalațiilor de utilizare a gazelor naturale ce alimentează exclusiv aparatele de utilizare a gazelor naturale aferente celorlalte apartamente din cadrul unei clădiri de locuit multietajate"
Ce insemna exact "traversate de conductele (..)"?
Chiar si daca tevile sunt ingropate in perete este nevoie de senzori?
In cazul blocului in care locuiesc au fost montati senzori de gaze pe casa scarii la fiecare 2 etaje chiar daca tevile de gaze nu sunt vizibile, iar acum costurile se regasesc in lista de intretinere. Suntem obligati sa platim? Asociatia nu a comunicat locatarilor decizia de montarea a senzorilor.
Ce putem face?
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2019
Mirela Chir, utilizator

Alte discuții în legătură

Verificare gaze / senzori si electrovalva mihaela_2013 mihaela_2013 Buna seara, Ma confrunt cu o problema la nivel de asociatie de prorietari. Verificarea la conducta de gaze trebuie facuta dar trebuie sa existe senzori si ... (vezi toată discuția)
Necesitate detector gaze daca coloana nu traverseaza incaperea Maart102 Maart102 Buna ziua, Doresc sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu urmatoarea problema: Locuiesc de peste 10 ani intr-un apartament cu 2 camere si inca de la data ... (vezi toată discuția)
Responsabilitate acoperire costuri detector gaze pentru apartament debransat Bibanash Bibanash Buna ziua, In blocul in care locuiesc, anvelopat si cu termopane din 2018, ~10% din apartamente sunt debransate de la coloana de gaze. Proprietarii acestor ... (vezi toată discuția)