Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Sunt pensionar militar,şi am vârsta de 57 de ani. Din 2013 sunt angajat la o instituţie de stat, cu contract individual de muncă. Conform L-223/2015, privind pensiile militare, după data de 01.01.2016 stadiul de cotizare la bugetul de stat privind sistemul public de pensii nu se mai adună la recalcularea pensiei militare. Întrebarea mea este: ce se v-a întâmpla cu anii lucraţi după 2013, întrucât nu voi avea 15 ani vechime, pentru a beneficia de a doua pensie?
Va recomand sa puneti intrebarea la Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP), pe:

cnpp.ro/intreaba-un-consultant
cnpp.ro/petitii-si-sesizari
Mulţumesc pentru răspuns.