avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Sunt pensionar militar,şi am vârsta de 57 de ani. Din 2013 sunt angajat la o instituţie de stat, cu contract individual de muncă. Conform L-223/2015, privind pensiile militare, după data de 01.01.2016 stadiul de cotizare la bugetul de stat privind sistemul public de pensii nu se mai adună la recalcularea pensiei militare. Întrebarea mea este: ce se v-a întâmpla cu anii lucraţi după 2013, întrucât nu voi avea 15 ani vechime, pentru a beneficia de a doua pensie?
Cel mai recent răspuns: motis , utilizator 11:01, 11 Iulie 2016
Va recomand sa puneti intrebarea la Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP), pe:

cnpp.ro/intreaba-un-consultant
cnpp.ro/petitii-si-sesizari
Mulţumesc pentru răspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se valorifica stagiul de cotizare realizat dupa stablirea pensiei militare de stat. sebiTM sebiTM Buna ziua, Sunt pensionar militar din septembrie 2012 si pana in februarie 2016 am solicitat recalcularea pensiei pe baza stagiilor de cotizare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt pensionar militar din septembrie 2012 cu pensie ... sebiTM sebiTM Buna ziua, Sunt pensionar militar din septembrie 2012 cu pensie stabilita în baza legii 263/2010. Prima decizie de pensionare a fost actualizata prin ... (vezi toată discuția)
Adaugare stagiu de cotizare dupa pensionare.pensionar militar. Costel_19 Costel_19 -Sunt pensionar militar trecut in rezerva in anul 2002. Dupa pensionare m-am angajat la o societate comerciala.Comform Legii 263/2010,am trimis documentele ... (vezi toată discuția)