avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se valorifica stagiul de cotizare realizat dupa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se valorifica stagiul de cotizare realizat dupa stablirea pensiei militare de stat.

Buna ziua,


Sunt pensionar militar din septembrie 2012 si pana in februarie 2016 am solicitat recalcularea pensiei pe baza stagiilor de cotizare realizate dupa data pensionarii. In acest an cei de la Casa sectoriala de Pensii a M.Ap.N.pe motiv ca nu mai au acces la aplicatia prin care se face calculul punctajului din sistemul public de pensii m-au indrumat sa ma adresez Casei de Pensii din sistemul public.
Am citit atent legea 223/2015 si la articolul:
" Art.77.-Pensionarii militari care realizeaza stagii de
cotizare in sistemul public de pensii sau care realizeaza
vechime in munca in sistemele proprii de asigurari sociale
neintegrate sistemului public de pensii si care nu au fost
valorificate la stabilirea pensiei militare de stat pot
solicita stabilirea drepturilor de pensie in sistemul public
de pensii ori in sistemele proprii de asigurari sociale
neintegrate sistemului public de pensii, in conditiile
protocoalelor incheiate intre entitatile implicate."

se precizeaza de existenta unui protocol intre aceste structuri despre care nu stie nimeni nimic.

Va rog sa ma ajutati in acest caz si daca se poate sa-mi explicati ce trebuie sa fac sa pot recupera sumele platite ca asigurari sociale in anul 2015 daca ele nu produc modificari in drepturile de pensie.(media raportul intre venitul lunar brut si salarul mediu brut este 2,55 pe anul 2015)

Va multumesc.

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:29, 23 Februarie 2016
1. Contributiile platite la pensie nu se pot recupera.

2. - Se pare ca nu au fost incheiate pana acum protocoalele necesare intre CNPP si casele sectoriale de pensii.
- De aceea va recomand sa va adresati direct CNPP pe: cnpp.rp/petitii-si-sesizari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie publica damaschin1962 damaschin1962 Sunt născut în februarie1960, pensionar MApN, din anul 2000. Am lucrat 24 ani în MApN din care 16 ani grupa I. Dupa anul 2005 am lucrat 11 ani în domeniul ... (vezi toată discuția)
Daca am 10 ani pe cartea de munca, atat am cotizat pot iesi la ... Akyy Akyy Daca am 10 ani pe cartea de munca, atat am cotizat pot iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pensionar mai, pfa taximetrist, plata cas? MariusG3 MariusG3 Un prieten, pensionar militar (mai) si-a facut PFA din 2007 si a lucrat cu impozit fix anual ca taximetrist, si a primit acum o instiintare ca trebuie sa se ... (vezi toată discuția)