Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... crize comitiale-drept de a profesa ca medic scolar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

crize comitiale-drept de a profesa ca medic scolar

daca un medic are crize epilepsie de 30 de ani,controlate terapeutic,are voie sa profeseze ca medic medicina scolara?
ART. 14 din Legea privind exercitarea profesiei de medic :
(1) Exercitarea profesiei de medic este incompatibilă cu:
.......
d) starea de sănătate fizică sau psihică necorespunzătoare pentru exercitarea profesiei medicale.
(2) Pe timpul stării de incompatibilitate se suspendă dreptul de exerciţiu al profesiei.

Atata timp cat nu are suspendat dreptul de libera practica ca urmare a incompatibilitatii datorate starii de sanatate,poate practica ,indiferent de specialitate!

Pe de alta parte,tot in cf. cu legea, la sesizarea oricărei persoane ori instituţii interesate, preşedintele colegiului din care face parte medicul poate constitui o comisie specială, pentru fiecare caz în parte, alcătuită din 3 medici primari, pentru a confirma sau infirma situaţia de incompatibilitate
ContSters391349, utilizator