avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... crize comitiale-drept de a profesa ca medic scolar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

crize comitiale-drept de a profesa ca medic scolar

daca un medic are crize epilepsie de 30 de ani,controlate terapeutic,are voie sa profeseze ca medic medicina scolara?
Cel mai recent răspuns: ContSters391349 , utilizator 23:37, 13 Iulie 2016
ART. 14 din Legea privind exercitarea profesiei de medic :
(1) Exercitarea profesiei de medic este incompatibilă cu:
.......
d) starea de sănătate fizică sau psihică necorespunzătoare pentru exercitarea profesiei medicale.
(2) Pe timpul stării de incompatibilitate se suspendă dreptul de exerciţiu al profesiei.


Atata timp cat nu are suspendat dreptul de libera practica ca urmare a incompatibilitatii datorate starii de sanatate,poate practica ,indiferent de specialitate!

Pe de alta parte,tot in cf. cu legea, la sesizarea oricărei persoane ori instituţii interesate, preşedintele colegiului din care face parte medicul poate constitui o comisie specială, pentru fiecare caz în parte, alcătuită din 3 medici primari, pentru a confirma sau infirma situaţia de incompatibilitate
Ultima modificare: Joi, 14 Iulie 2016
ContSters391349, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exercitarea profesiei de medic crystyna04 crystyna04 Ce boli te face inapt de a ti exercita profesia de medic?Multumesc (vezi toată discuția)
Incompatiblitate intre profesia de medic dentist si comert? AdelinB AdelinB Buna ziua. Am terminat facultatea de medicina dentara si doresc sa ma inscriu in colegiul medicilor dentistiti. Am infiintat societate cod caen 4774 (Comert ... (vezi toată discuția)
Interdictie pentru ca un medic angajat in sistemul public sa devina angajat in sistemul privat Laurys Laurys Buna ziua, Cumoasteti vreo interdictie pentru ca un medic angajat in sistemul public sa devina angajat in sistemul privat? Am consultat Codul deontologic al ... (vezi toată discuția)