Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reabilitare termica, sobolani si gandaci in casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reabilitare termica, sobolani si gandaci in casa

Bloculk meu a intrat in reabilitare termica acum 4 luni, de 3 saptamani nu mai lucreaza nimeni, si de 5 zile, datorita schelei ramase in fata blocului si constructiei neterminate, ma lupt cu sobolani care imi intra in casa si cu gandaci de canal. Ce pot face, muncesc de-mi sar capacele cate 12 ore pe zi, si nu mai pot dormii noaptea. M-au terminat nervos si m-au adus in pragul disperarii. Am ajuns la concluzia sa ma mut pt ca nu vad alta alternativa...
Reabilitarea termica se executa in baza unui contract semnat de catre executant firma si beneficiar asociatia de proprietari
Sesizati oficial presedintele de asociatie si clarificati situatia
Totusi,din expunerea dv nu rezulta concret ce legatura exista intre schela metalica pentru reabilitare termica si sobolani care imi intra in casa si cu gandaci de canal.
"Casa" este un apartament la etajul 1, care nu are tevi deschise, gauri in pereti sau altceva. Dar de cand nu se mai lucraza, m-am trezit cu 3 sobolani in casa, 2 sunt decedati, unul inca nu l-am capturat. Problema este ca nu se mai lucreaza, iar de-atunci, pe schela urca toate lighioanele, care, cand nu era schela, nu aveau pe unde urca. Avand doar jumatate de balcon imbracat, iar acela jumate darmat de "baieti" mi-au intrat sobolani si gandaci de canal in casa. Vreau sa fac o sesizare pentru ca nu mi se pare ok sa mor de hepatita sau doamne fereste altceva pt ca firma de constructii( a 3-a de fapt) nu se prezinta la munca, lasa mancare pe schele, m-a lasat cu balconul darmat si mi-a umplut apartamentul de te miri ce-uri. Va multumesc anticipat pt raspuns.
daca va ajuta cu ceva, am si un caine, trebuie sa moara unul din noi ca sa putem face o sesizare ca nu se lucreaza si ca ne nenorocesc? casa e proaspat renovata...
Nimeni nu va opreste sa sesizati oficial problemele cu care va confruntati in urma executarii reabilitarii imobilului de locuit in comun
Totusi daca stam sa gandim,sobolanii au existat si inainte de reabilitare au ajuns in proprietatea dv,in principal datorita faptului ca autoritatea publica locala nu a desfasurat masuri de deratizare,dezinsectie ,etc
Sesizati oficial presedintele de asociatie care este parte semnatara in contractul de reabilitare termica imobil
Pana se rezolva cu reabilitarea puneti o plasa antitantari la usa, una metalica, daca gasiti, nu din plastic.
La nevoie puteti pune doua randuri de plasa: un mai rara, metalica, pentru sobolani si, in spatele ei una de plastic pentru gandaci.