Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate

la o primarie de comuna sotia primarului poate lucra ca functionar public si pe ce post
Conform Legii nr.161/2003, art. 95, nu poate exista o astfel de situatie de subordonare.
Legea 161/2003, art.95
(1) Nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcţionarii publici respectivi sunt soţi sau rude de gradul I.

(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi în cazul în care şeful ierarhic direct are calitatea de demnitar.
Nu pot exista raporturi de subordonare ierarhice directe, cam asta se intelege din art.95