avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate

la o primarie de comuna sotia primarului poate lucra ca functionar public si pe ce post
Cel mai recent răspuns: grosum , utilizator 12:33, 19 Iulie 2016
Conform Legii nr.161/2003, art. 95, nu poate exista o astfel de situatie de subordonare.
Legea 161/2003, art.95
(1) Nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcţionarii publici respectivi sunt soţi sau rude de gradul I.

(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi în cazul în care şeful ierarhic direct are calitatea de demnitar.
Nu pot exista raporturi de subordonare ierarhice directe, cam asta se intelege din art.95

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incompatibilitate functie publica dora dora dora dora Conducatorul unitatii - sot Control preventiv si economist - sotie Familie angajata in aceeasi institutie publica=D> (vezi toată discuția)
Incompatibilitati provincia provincia Am calitatea de functionar public . Sunt in stare de incompatibilitate in cf. cu art. 95 din legea 161/2003 daca fiul meu este primar /viceprimar? Care este ... (vezi toată discuția)
Tata primar, fiul functionar public. incompatibilitate? brandon99 brandon99 Sunt functionar public (impozite si taxe), numit in functia publica in anul 2017. Daca tatal meu va iesi primar in anul 2020, exista vreo incompatibilitate ... (vezi toată discuția)