Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte puse in fata la semnat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte puse in fata la semnat

Art. 17. [informarea cu privire la clauzele contractului de munca]
(1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
(2) Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz.
(3) Persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, va fi informata cu privire la cel putin urmatoarele elemente:
a) identitatea partilor;
b) locul de munca sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri;
c) sediul sau, dupa caz, domiciliul angajatorului;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si fisa postului, cu specificarea atributiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
g) data de la care contractul urmeaza sa isi produca efectele;
h) in cazul unui contract de munca pe durata determinata sau al unui contract de munca temporara, durata acestora;
i) durata concediului de odihna la care salariatul are dreptul;
j) conditiile de acordare a preavizului de catre partile contractante si durata acestuia;
k) salariul de baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea platii salariului la care salariatul are dreptul;
l) durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana;
m) indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;
n) durata perioadei de proba.
(4) Elementele din informarea prevazuta la alin. (3) trebuie sa se regaseasca si in continutul contractului individual de munca.
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Prin mutarea angajatului s-au modificat alin.3 literele d)-fisa postului, e) si f) insa angajatorul nici nu a facut informarea despre modificari si zice ca orice refuz al angajatului de a semna o viitoare decizie sau act aditional emis punandu-i foile in fata direct atrage sanctionarea sau demiterea salariatului. Ce pot face ?
Dati-ne mai multe detalii despre acea "mutare".

Vorbim despre personal contractual sau fucntionar public ori despre sectorul privat.
angajat la stat - sector public, necontractual, nu sunt functionar public
Art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;

d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Prin urmare, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, si anume :
- delegare
- detasare
- in cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.
angajatlastat a scris:

......... angajatorul nici nu a facut informarea despre modificari si zice ca orice refuz al angajatului de a semna o viitoare decizie sau act aditional emis punandu-i foile in fata direct atrage sanctionarea sau demiterea salariatului.

""Prin urmare, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. ""

Intrebarea era daca se poate demite sau sanctiona angajatul in caz de refuz de semnare acte.
Demiterea nu exista reglementata in Codul Muncii , insa pot exista presiuni ale angajatorului astfel incat salariatul sa-si dea demisia.

O persoana nu poate fi sanctionata ca nu semneaza un act aditional de modificare a clauzelor c.i.m.