Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru crestere copil - Legea noua 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru crestere copil - Legea noua 2016

Buna ziua! Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in luna decembrie. La sfarsitul lunii mai, dupa ce angajatorul a aflat de sarcina, mi-a incheiat contractul de munca (perioada determinata), iar eu nu am mai reusit sa ma angajez ulterior. Am lucrat neintrerupt din 2010 pana in luna mai 2016. Conform noii legi, cum mi se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului, avand in vedere ca in lunile iunie-decembrie nu voi mai lucra? Mi se vor lua in calcul lunile mai 2015-mai 2016 (12 luni lucrate neintrerupt) sau decembrie 2015- decembrie 2016(6 luni lucrate neintrerupt+6 luni fara venit). Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Marry_C a scris:

Buna ziua! Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in luna decembrie. ....

In acest caz ,perioada eligibila pentru CCC este ianuarie 2014 - decembrie 2016.

Asadar, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC numai daca ati realizat in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului, timp de cel putin 12 luni, venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit sau v-ati aflat în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 :
art.4
....
(4) Constituirea perioadei prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă se stabileşte, după cum urmează:
a) din 12 luni consecutive, în cazul în care în această perioadă se realizează fără întrerupere venituri supuse impozitului şi/sau se înregistrează una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă;

b) din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condiţiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului şi/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă s-au produs cu întreruperi.

(5) Luna calendaristică în care s-a născut copilul sau în care s-a înregistrat una dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, indiferent de ziua din această lună în care s-a produs naşterea ori s-a înregistrat situaţia, face parte integrantă din perioada prevăzută la alin. (4).

(6) În cazul în care în luna naşterii copilului persoana îndreptăţită nu a realizat venituri supuse impozitului şi nici nu sa aflat în una sau mai multe din situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă, perioada de calcul al celor 12 luni începe cu ultima lună din cei 2 ani în care aceasta a înregistrat venituri sau s-a aflat în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă.
1. Cele 24 de luni din care se aleg cele 12 luni eligibile sunt ianuarie 2015 - decembrie 2016.

2. - In aceste 24 de luni spuneti ca ati lucrat din ianuarie 2015 pana in mai 2016.
- Asadar aveti indeplinita conditia celor 12 luni in care ati avut venituri din salarii si veti putea beneficia de indemnziatie pentru concediu crestere copil (CCC).

3. Indemnizatia pentru CCC va fi de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni eligibile (mai 2015 - aprilie 2016).

4. - Daca la data nasterii nu sunteti salariata nu veti mai beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
- In aceasta situatie veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC incepand cu data nasterii copilului daca veti depune actele la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data nasterii.
freeelis a scris:

Marry_C a scris:

Buna ziua! Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in luna decembrie. ....

In acest caz ,perioada eligibila pentru CCC este ianuarie 2014 - decembrie 2016.

....

ianuarie 2015 - decembrie 2016 .. este corect asa cum a mentionat colegul nostru.
Daca as intra in somaj in perioada iulie - decembrie 2016, cele 12 luni eligibile ar fi decembrie 2015 - decembrie 2016 (cu exceptia lunii iunie fara venit)? Somajul mi se ia in considerare pentru calculul indemnizatiei?
tudorvaleriu a scris:

1. Cele 24 de luni din care se aleg cele 12 luni eligibile sunt ianuarie 2015 - decembrie 2016.

2. - In aceste 24 de luni spuneti ca ati lucrat din ianuarie 2015 pana in mai 2016.
- Asadar aveti indeplinita conditia celor 12 luni in care ati avut venituri din salarii si veti putea beneficia de indemnziatie pentru concediu crestere copil (CCC).

3. Indemnizatia pentru CCC va fi de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni eligibile (mai 2015 - aprilie 2016).

4. - Daca la data nasterii nu sunteti salariata nu veti mai beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
- In aceasta situatie veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC incepand cu data nasterii copilului daca veti depune actele la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data nasterii.

Daca as intra in somaj in perioada iulie - decembrie 2016, cele 12 luni eligibile ar fi decembrie 2015 - decembrie 2016 (cu exceptia lunii iunie fara venit)? Somajul mi se ia in considerare pentru calculul indemnizatiei?